COMPRESSPORT JEŠTĚD SkyRace®
13 | 4 | 2019

Napsali o nás24. 04. 2018

http://rozbehamecesko.cz/se-psem-na-jested-sky-race/

Se psem na Ještěd Sky Race?

eštěd Sky Race – závod, který mě vždy lákal nejen tím, že se běží u nás v Liberci na Ještědu a to je zkrátka srdcovka, ale i tím, že se kolem motá neuvěřitelně sympatická komunita tvrdých sporťáků, milovníků hor, extrémů, výzev, a že já ty výzvy a hory taky miluju. Jen se rozhoupat a běžet! Okolnosti tomu nahrály a my se s Ginou za Rozběháme Česko/#dobehniginuteam letos postavily na start. Říkáte si se psem? Jakto? No věc se má tak, že jsem si letos řekla dost, a dala si předsevzetí, že bez psa už běhat prostě nebudu (nebo alespoň velmi výjimečně), že to není nic pro mě.. Pořadatel Honza Dušánek je shodou okolností milovník pejsků, a tak jsme se domluvili a šli mimo hodnocení – jen na ten skvělý pocit běžet s parťákem – no a taky zhodnotit trasu pro pejky a vyzkoušet ji na vlastní kůži před závodem Ještědský Canicross, který zde budeme pořádat – ale o tom všem až za chvilku! (Dobře také jsem věděla, že více než dosti do kopce uvítám čtyřnohý motůrek! :D )

Pokračování najdete na www.rozbehamecesko.cz19. 04. 2018

https://vojtechboril.com/2018/04/19/po-kruccich-zpet-k-zavodeni/

Po krůčcích zpět k závodění!

Právě sedím na terase hostelu na Madeiře, koukám na oceán a přilehlé horské štíty a ještě pár dní si užívám nezvyklého denního režimu. Dny zde trávíme se Švirdou velmi jednoduchým způsobem. Mou denní činností je pouze běh, hory, jídlo, knížky a spánek. Ale o tom až příště. Dnes bych si chtěl jen poznamenat, jak jsem vděčný za to, že už se zase mohu prohánět po (nejrůznějších) tratích s číslem na dresu. Už odmala jsem soutěživý, to o mě každý ví. V běhu ve větší konkurenci samozřejmě o nejvyšší příčky nebojuji (o to víc mám rád malé závody na Vysočině :-)), i tak jsem ale závodní přestávku kvůli zranění kyčle v minulém roce nesl těžce.

Pokračování najdete na www.vojtechboril.com19. 04. 2018

http://eleventestteam.cz/run/compressport-jested-skyrace-liberec-14-04-2018/

COMPRESSPORT JEŠTĚD SKYRACE, LIBEREC – 14.04.2018

V sobotu 14.4. se na Ještědu konal 3. ročník Compressport Ještěd SkyRace, letos opět i jako MČR ve skyrunningu. Kromě úžasné trati, sponzorů a perfektního cateringu, se organizátorům podařilo přilákat i skyrunningovou elitu. Pořadatel Honza Dušánek připravil oproti loňsku lehce pozměněnou trasu, ale na náročnosti se nic nezměnilo – závodníci museli v rámci COMPRESSPORT Ještěd SkyRace® překonat 24,5 km s převýšením 1600 m. Letos k hlavní trati přibyla novinka – Trail. Kratší, 12 km dlouhá s převýšením 850 m, ale přesto velmi výživná varianta hlavního SkyRace překonávala vrchol také dvakrát. Na účastníky čekalo příjemné počasí – modrá obloha a cca 15 °C. Start Trailu byl v pravé poledne a SkyRace odstartoval ve 12:30. Na závodníky čekaly všechny druhy povrchů a podmínek – od kamenného výstupu pod samotným Ještědem, přes těžké trailové pasáže s bahnem a zbytky sněhu až po sjezdovky nebo asfaltové cesty. Celá akce pod taktovkou Honzy Dušánka a jeho sehraného týmu si zaslouží velkou pochvalu a poděkování všem za skvělou organizaci... Iveta Fořtová – 1. místo celkově v čase 1:24:16 (Trail Zbyšek Lhota – 2. místo celkově v čase 1:13:16 (Trail) Roman Koravský – 3. místo celkově v čase 1:13:48 (Trail)

Pokračování najdete na www.eleventestteam.cz19. 04. 2018

https://www.facebook.com/HublRadek/posts/2088641714484839

Já vs Ještěd = 0:2

Druhé klání a druhá prohra. Vše pře závodem vycházelo a já se na startu cítil naprosto v pořádku a připraven porvat se s COMPRESSPORT JEŠTĚD SkyRace® 2018. Cca do 12 kiláku se mi dařilo a hlídal jsem 4. flek. Ale pak mi odešly nohy, a odešly tak jako nikdy ještě. Teď s odstupem si říkám že jsem to přepálil, ale na trati jsem to tak necítil. Od 12 kiláku dál to už byla jen procházka, protože sebemenší kopec mi dělal obrovské problémy a já je všechny musel šlapat pěšky :-(. Musím se poučit z chyb, první co jsem si musel přiznat, je to že toto je fakt těžkej závod a na mě je moc brzo. Ještě cca 4 týdny zpět jsem lítal na běžkách a veškeré objemy točil ve stopě. Druhá věc je, že mi chybějí "Bukovky", dlouhé (a těžké) výběhy a seběhy, na ty prostě letos ještě nebyl čas. Ihned po doběhu jsem nezdar hodil za hlavu a s větou "každý rok máš jeden závod úplně na hovno, a je fajn když ho máš v půlce dubna za sebou." jsem si i tak tento závod skvěle užil. Mohl jsem raději běžet půlmaraton v Pardubkách, kde bych zazářil víc, ale byl by to vopruz! Tohle mě baví, a baví mě to i když mi to nejde. Tenhle závod je prostě boží! Ale tahle série se hraje na tři vítězné utkání, a já se příští rok vrátím a zkusím to znovu!

Pokračování najdete na www.facebook.com/HublRadek19. 04. 2018

https://www.facebook.com/ondrejfejfaratlet/posts/1624394220979704

JJestedskyrace si zaslouží "krátký" reportík

Ještědu jsem se trochu obával, ale zároveň jsem se strašně těšil. Pražský půlmaraton mi před týdnem vyšel vcelku podle představ a tak se mi v hlavě zjevovala otázka, jestli formu prodám také v kopcích, které jsem letos prakticky ještě netrénoval?

Ujištění přišlo ve čtvrtek od maséra Karel Kuchynka, že mám nohy jako víno a že se toho nemám bát. Podobně mi psal trenér Robert Krupička, ať jsem v klidu, první polovinu se šetřím a v druhé to rozbalím! Také v posledních dvou trénincích před závodem, které sice byly krátké, ale relativně intenzivní, jsem se cítil skvěle.

Na závod přijelo nakonec dost kvalitních běžců a tak to vypadalo na slušnou konkurenci hodnou MČR. To mě samozřejmě těšilo, protože je dobré mít na jaře nějaké porovnání a především odhalit, kde má člověk největší rezervy. Škoda jen, že třeba nedorazil někdo slušný ze zahraničí.

Pokračování najdete na www.facebook.com/Ondřej Fejfar17. 04. 2018

https://www.facebook.com/quassar/posts/10216939988199799

Ještěd Skyrace 2018

Předem mého reportu musím říct, že letošní Ještěd se mi fakt nepovedl. Ptáte se, proč teda píšu report? No protože: 1. mě to baví! 2. report z povedeného závodu umí napsat každej ..... 3. kdybych měl psát reporty jen z povedených závodů, tak nejspíš letos držím "rádiový klid" :) 4. to bylo stejně fajn! Tak. Ale začnu od začátku, tedy tréninkem. Oproti loňsku jsem ubral na kilometráži, ale snažil se přidat na kvalitě. Jednou týdně intervaly na dráze, což se projevilo osobním rekordem v Pečkách na desítce (37:15).

Pokračování najdete na www.facebook.com/dan kvasnička18. 04. 2018

https://www.facebook.com/bezecjanata/posts/1430098370469051

MČR Jestedskyrace

MČR Jestedskyrace a stříbro na krku za Ondřej Fejfar, se kterým jsme to dali jako v tréninku 😎 a hned od úvodu utekli všem. Pokus všechny zaskočit a vyrazit hned od úvodu do trháku se povedl a až po dvaceti minutách mě na čele dorazil jen Ondra již s velkým náskokem na ostatní, kteří možná nevěřili, že to můžu přežít až do cíle. Byl to skvělý den, skvělý zážitek s partou skvělých lidí, díky všem za povzbuzení na trati, v dnešním boji s výbornou konkurencí, na těžké, bahnité a ledové trati bylo potřeba!

Reportáž najdete na www.facebook.com/bezecjanata17. 04. 2018

http://runland.cz/uspesna-ucast-runland-teamu-na-jested-skyrace/

Úspěšná účast Runland teamu na Ještěd SkyRace

V sobotu 14. 4. jsme si v plném složení zazávodili na Ještěd SkyRace – otvíráku české sky runningové sezony konaném v okolí liberecké dominanty. Ještěd SkyRace je oficiáním MČR ve SkyRace. Parametry tratě jsou 24,5km a cca 1600 nastoupaných metrů. Trať namotaná po Ještědu a v jeho okolí nepatří ke snadným. Skládá se z prudkých výběhů, technických seběhů a v závěru se závodníci podívají dvakrát na samotný vrchol Ještědu. Tomáš svým krásným 6. místem celkově (2:10:52, 5.místo v kategorii) dokázal že se neztratí ani mezi elitními horskými běžci. Výborně zabojovala také Kristýna, která v kategorii obsadila 2.místo (2:45:32), pouze s malou ztrátou na legendární Anku Strakovou. Já jsem zaběhl již svůj ještědský standard (2:38:19). Myslím, že závod jsme si všichni tři užili a doufám že se i zbytek sezony Runland teamu bude vyvíjet podobně dobře. Pokud byste si chtěli vyzkoušet horský běh v prostředí českých hor, porovnat svoji výkonnost s reprezentací, nebo jen zažít pořádnou bolest stehen, neváhejte a doražte příští rok. Kompletní výsledky a detailní info na jestedskyrace.cz.
Za Runland team Honza17. 04. 2018

https://www.svetbehu.cz/zavody/35440-compressport-jested-skyrace-r-2018-proslunenemu-3-rocniku-kralovali-fejfar-a-krchova/

COMPRESSPORT JEŠTĚD SkyRace® 2018: Prosluněnému 3. ročníku kralovali Fejfar a Krchová

Netradičně teplý a slunečný den uvítal v sobotu 14. 4. 2018 na 500 nadšených horských běžců v areálu pod Ještědem, aby bojovali na 3. ročníku COMPRESSPORT JEŠTĚD SkyRace®, které se chlubí již druhým rokem přívlastkem MČR v SkyRace®. COMPRESSPORT JEŠTĚD SkyRace® je již pátým horským závodem Ještěd SkyRace®, který se běhá na Ještědském hřebeni. Má letní a zimní verzi, kdy letní verze, pořádaná v půli dubna, je zároveň mistrovstvím republiky ve SkyRace® Hlavním závodem byla královská trasa COMPRESSPORT JEŠTĚD SkyRace®s parametry 24,5 km/1600m+ a letošní novinka - poloviční trasa COMPRESSPORT JEŠTĚD Trail s parametry 12 km/850m+.

Autor: Honza Dušánek | 17. 04. 2018

Pokračování reportáže na www.svetbehu.cz15. 04. 2018

https://www.behej.com/clanek/13480-domaci-tituly-ve-skyrace-patri-fejfarovi-a-krchove

Domácí tituly ve skyrace patří Fejfarovi a Krchové

MČR ve Skyrace® již podruhé v řadě hostil Ještědský hřeben. Pořadatel Honza Dušánek připravil oproti loňsku lehce pozměněnou trasu, ale na náročnosti se nic nezměnilo – závodníci museli v rámci COMPRESSPORT Ještěd Skyrace® překonat 24,5 km s převýšením 1600 m.

Na účastníky čekalo příjemné počasí – modrá obloha a cca 15 °C. Jaký to rozdíl oproti klasickému libereckému počasí! Start byl o půl hodiny posunutý, a tak se na trať vyráželo až ve 12:30. Na závodníky čekaly všechny druhy povrchů a podmínek – od kamenného výstupu pod samotným Ještědem, přes těžké trailové pasáže s bahnem a zbytky sněhu až po sjezdovky nebo asfaltové cesty.

V mužích se loni na bedně umístila trojice Fejfar – Zemaník – Lichý. Z této sestavy mohl svůj cenný kov obhajovat pouze Fejfar, neboť zbylí dva letos neběželi (Zemaník dal přednost MČR v silničním půlmaratonu). A Fejfarovi se obhajoba povedla parádně! Oproti loňskému času sice o půl minuty zaostal, ale to lze přičítat právě lehce pozměněnému konci trati. Zvítězil s přehledem – druhému Milanu Janatovi, jehož umístění bylo tak trochu překvapením, dal tři minuty, třetí Marek Causidis zaostal o minut osm, když porazil Brýdla o pouhých pět vteřin.

Autor: Jan Bořil | 14. 04. 2018

Pokračování reportáže na www.behej.com15. 04. 2018

http://skyrunning.cz/2018/04/16/opet-skvele-mistrovstvi-ceska-v-skyrace/

Opět skvělé Mistrovství Česka v SkyRace®

Compressport Ještěd SkyRace® V sobotu 14.4.2018 se opět sjela česká skyrunning elita i množství dalších milovníků běhání v kopcích do Liberce pod Ještěd. Po výborných zkušenostech z minulých závodů dostal Honza Dušánek a jeho tým důvěru a pořádání dalšího Mistrovství Česka. A je třeba říci, že rozhodně nezklamal.

V nezvykle krásném ještědském počasí se na start všech závodů postavilo skoro 560 závodníků a závodnic. Hlavní závod SkyRace® s délkou 24,5km a převýšením 1600m dokončilo 367 běžců a běžkyň. Povzbudivá byla velká účast dětí na jejich kratších závodech, když se jich pod Ještěd sjelo 73. Snad to s další perspektivou běhání v kopcích nebude tak špatné 🙂 S drobným zpožděním po vyhlášení výsledků dětských závodů a startu kratší tratě Ještěd Trail, již odstartoval závod Mistrovství Česka v SkyRace®. A všechny čekala na začátek chuťovka od pořadatele v podobě výběhu po dosud sněhem pokrytém svahu vedle skokanských můstků a následným seběhem spodní části sjezdovky Skalka s velkými sněhovými poli a podmáčeným terénem.

Od začátku za to opravdu fest vzal Milan Janata, který se do závodu přihlašoval až jako poslední z možných favoritů závodu. V prvním stoupání na Pláně byl v čele, následovaný Vítkem Otevřelem, který se následně svěřil, že to asi trochu přepálil. Na třetím místě s minimální ztrátou běžel Ondra Fejfar, čtvrtý Radek Hübl, který také měl úvod zřejmě rychlejší, než bylo zdrávo. Pátý zde jde Mára Causidis a hned za ním běží dvojice reprezentantů v kategorii U23 a Junior Tomáš Křivohlávek a David Novák.

V ženách, při absenci domácí Zuzky Kocumové, to již před startem vypadalo na souboj Zuzky Krchové s Ankou Strakovou. Zuzka ale, jak je jejím zvykem, nenechala nic náhodě a vypálila po startu do závodu bez jakéhokoli respektu. V prvním stoupání na Pláně již má na Anku náskok zhruba 1:10, když před Ankou běží velmi dobře ostravská Jana Adamcová. Odstup dalších žen se zdá již v tuto chvíli větší.

Autor: Sam Straka | 15. 04. 2018

Pokračování reportáže na www.skyrunning.cz14. 04. 2018

http://sportshots.cz/jested-skyrace-2018/

Ještěď SkyRace 2018

– již třetí ročník jarního závodu pod taktovkou Honzy Dušánka. Tentokrát opět s celou řadou změn, které potvrdili pozici vrcholného závodu v české kotlině. Závod je nejen Mistrovstvím ČR ve skyrace, ale i jedním z nominačních na mistrovství světa ve Skyrunningu. Není se co divit, že přilákal téměř kompletní českou běžeckou špičku. Na trati jste se mohli potkat například s Ondrou Fejfarem, Márou Causidisem, Pavlem Brýdlem, Annou Strakovou či Zuzanu Krchovou. Hlavní novinkou oproti předchozím ročníkům je přidání kratšího závodu Ještěd Trail. Ten je určen těm, kteří se ještě necítí na hlavní závod a přitom nechtějí přijít o krásné pasáže, které Ještěd nabízí.

Průběh Ještěd SkyRace 2018 a jeho výsledky V letošním ročníku se stala nevídaná věc a Ještěd přivítal účastníky ve slunečném počasí. Mnoho závodníků tak mělo šanci poprvé vidět vrchol. Ještěd SkyRace 2018 i Trail sliboval napínavou podívanou od startu až do cíle. V prvním seběhu byl v čele ještě Milan Janata, nicméně v následném stoupání šel do trháku obhájce vítězství Ondřej Fejfar. Ten si udržel náskok až do cíle právě před Milanem Janatou. Jako třetí doběhl Marek Causidis.

Autor: Lukáš Budínský | 15. 04. 2018

Pokračování reportáže na www.sportshots.cz/jested-skyrace-201822. 02. 2018
Zdroj: adrex.com

JEŠTĚD SkyRace® 2018


In less than two months, Ještěd SkyRace, the renowned yearly run race takes place for the third time in history. Honza Dušánek, the head organizer, has shared the hottest news with us.

Are there any changes and improvements compared to last year’s race? What is different?

The greatest thing to mention is a newly agreed multiple-year cooperation with COMPRESSPORT. The company has become the main partner of our event. I feel honoured that such a renowned and stable company has joined us and we can proudly use its name. With COMPRESSPORT supporting us, we can improve the race and its background so that all the racers and spectators enjoy it even more that ever before. Another novelty is that we have added a shorter, 12km/850m+ race, COMPRESSPORT JEŠTĚD Trail, for everyone who wants to try what it really takes to run in the mountains and do not feel like taking the main race. We tried this for the first time at WINTER SkyRace 2017, with very positive feedback. That makes me believe there will be plenty of new enthusiastic skyrunners taking part. The major trail has also slightly changed, especially at the first stage of the race and the final Ještěd rundown. I tried to design a more attractive and more technical section, so I recommend the racers to save their legs and breath for the final section of he race.

Continue the story here: adrex.com

Author: adrex.com | 22. 02. 2018
22. 04. 2017
Zdroj: adrex.com

JEŠTĚD SkyRace® 2017


On Saturday, April 15, Czech sky-running season was open by a big event. From early morning, runners were gathering below the peak of Ještěd, to reach the number of over 500, including all the top Czech athletes. There was something special hanging in the air. The best time expected from the top runners were supposed to be close to two hours. The base for the event was built in the parking area at the foot of Ještěd. The program was full of accompanying events, including music bands a bar in a large tent.

The participants, including an editor of Adrex.com, were ready for a 24.5 km long track with 1600 metres of positive cumulative elevation gain – respectable parameters, indeed. Apart from professional runners, the race was open to all trail run enthusiast. All of them could see the best of Ještěd Ridge. This year, the race was also Czech Championship in SkyRace, divided into three categories: Adults, U20 and Junior.

The race was started at 11 AM by the mass start of all the sky-runners. The weather was perfect for running. Shortly after the start, the track started to go up the black slope. After a short fast traverse, the runners went down what they had climbed before. After that, the athletes ran up to the first refresh point at Pláně pod Ještědem, which they were to run past again later, wile coming back before the first reaching of the peak of Ještěd. An interesting, but also very demanding stretch of the track was the part going up the steep hill to reach so called Ája’s pass. Leading the professional athletes back to Pláně and in a brick pace to the peak of the Liberec Region dominant feature, the next part offered wonderful views to the both sides of Ještěd Ridge. By that moment, the hobby runners had not started the first run up the hill to the peak, while the first top runners were already to get to the final downhill run. The uphill track went through a rocky field, one of the most attractive parts of the race both for the competitors and the audience, who cheered all the runners loudly to encourage them in their attempt to reach the sky. The technical run-down took the runners approximately 400 elevation metres lower, letting them enjoy the full run-up to the peak one more time. This part also went through a stony field, only on the other side of the peak. On the peak of Ještěd again! Though it might have seemed that the difficult part had already been behind the runners, there were still 3.5 km left to the finish, including the final run-down under the cable way.

Continue the story here: adrex.com

Die tschechische Skyrunning-Saison eröffnet: adrex.com

Author: adrex.com | 22. 04. 2017
19. 04. 2017
Zdroj: www.svetbehu.cz

Ještěd SkyRace® 2017 - Mistrovství ČR ve SkyRace ovládl Ondřej Fejfar a Pavla Schorná


Organizátoři Ještědu SkyRace již při prvním ročníku dokázali, že jde na horách dosahujících výšek pouze tisíc metrů, uspořádat atraktivní, a přesto těžký skyrunningový závod, na kterém se sejde de facto celá česká elita v horském běhu. Druhý ročník navázal na ten první a otvírák skyrunningové sezóny si málokdo nechal ujít.

Náročnější trať oproti loňsku
Že jde na tuzemských horách dosahující výšek jen něco málo přes tisíc metrů, vymyslet jeden z nejnáročnějších závodu v Evropě (co se alespoň parametrů týče), se běžecká veřejnost mohla přesvědčit již na MČR ve SkyMarathonu Perun. Honza Dušánek, hlavní organizátor Ještědu SkyRace, se však od loňského ročníku Ještědu rozhodl trať ještě více ztížit, a tak na stejnou vzdálenost a téměř identickou trasu závodu, navázal výběh černé sjezdovky hned po startu. „Skvělá trať, bylo tam naprosto všechno. Sjezdovka nahoru i dolů, bahno, kameny i lesní traily. Netušil jsem, že Ještěd umí tohle všechno nabídnout“, komentoval po doběhu závodník z Polska.

Pole favoritů, kam až oko dohlédlo
Zahájení Czech Skyrunner Series pro rok 2017, a to rovnou Mistrovstvím ČR bylo záminkou, že start tohoto závodu si málokdo nechal ujít. Loňský vítěz, Tomáš Lichý, byl mnohými považován za hlavního favorita, sám však před závodem zmiňoval, že v zimní přípravě nenaběhal to, co plánoval a soustředil se především na skialpinistickou sezónu. Mezi ženami bylo již dávno před startem rozhodnuto, že Anka Straková do závodu nenastoupí z rodinných důvodů a neobhájí tak své loňské vítězství. Na silničních závodech dobrou formu předvedl Honza Zemaník, který skončil na Bratislavském maratonu na třetím místě v čase 2:37:10, či Ondřej Fejfar, který na Kypru v půlmaratonu vybojoval třetí příčku za čas 1:08:25. Počítat se však muselo i s běžci z Polska, především pak třiadvacetiletým Kamilem Lesniakem, který přesto, že se soustředí především na ultra distance (například UTMB 2014 zaběhl za 28 hodin), zdůrazňoval, že Ještěd nebere na lehkou váhu.

Pokračování článku naleznete zde: www.behej.com

Autor: Jaroslav Hercík | 15. 04. 2017
pondělí 27. března 2017
Zdroj: www.behej.com

Na Ještědu všem utekl Fejfar a vybojoval titul ve skyrace


Převýšení stejné jako je nadmořská výška Sněžky, tedy 1 600 vertikálních metrů, délka trasy 24,5 km, to jsou základní parametry závodu Ještěd SkyRace. S náskokem čtyři a půl minuty (a jediný s časem pod dvě hodiny) doběhl do cíle Ondřej Fejfar před Janem Zemaníkem. Další necelé dvě minuty ztratil loňský vítěz Tomáš Lichý. V ženách zvítězila podobně přesvědčivě Pavla Schorná před Kateřinou Matrasovou a Zuzanou Krchovou. VÝSLEDKY
Ondro, gratulace k vítězství a titulu mistra ČR ve skyrace. Jaký jsi měl plán na dnešní závod?
“Plán byl hlavně otestovat formu, ale chtěl jsem vyhrát.”

Jak se závod vyvíjel?
“První kopec jsem se držel na druhém místě za Tomášem Lichým. Doběhl jsem ho na rovince před druhým stoupáním a tam jsem mu trochu cuknul. Pak už jsem náskok navyšoval.”

Jaké byly z tvého pohledu nejnáročnější úseky?
“Pro mě byl nejhorší hned začátek závodu, první kopec, a pak úplný konec – seběh pod lanovkou. Ale to už jsem měl náskok a nemusel jsem běžet naplno. V kamených polích jsem si to naopak moc užíval. Byla to velmi hezká pasáž, taková ochutnávka zahraničního závodu.”

Pokračování článku naleznete zde: www.behej.com

Autor: Jaroslav Hercík | 15.04.2017


pondělí 27. března 2017
Zdroj: ELEVEN RUN TEAM

ELEVEN RUN TEAM JĚŠTĚD SkyRace®LIBEREC – 15. 04. 2017


V sobotu 15.4. se na Ještědu konal 2. ročník Ještěd SkyRace, letos i jako MČR ve skyrunningu. Kromě úžasné trati, sponzorů a perfektního cateringu, se organizátorům podařilo přilákat i skyrunningovou elitu. Závod oproti loňsku s trochu pozměněnou a náročnější tratí odstartoval na Ještědském hřebenu hodinu před polednem. Co na závodníky čekalo? Úctyhodná 24,5 km dlouhá trasa s více než 1600 metry převýšení vedená po Ještědském hřebenu, která prověřila českou skyrunningovou špičku i všechny nejnáročnější hardcorové běžce. Celkem pět pořádných stoupání, z toho dvě přímo na samotný Ještěd. I samotný povrch nebyl vůbec jednoduchý – od kamenného výstupu pod Ještědem, přes těžké trialové pasáže a sjezdovky až po asfaltové cesty. Počasí bylo ideálně běžecké, pod mrakem, občas vykouklo i sluníčko a děšťové kapky začaly padat až při vyhlašování. Celá akce pod taktovkou Honzy Dušánka a jeho sehraného týmu byla opět parádně povedená.

Lenka Ungerová – 6. místo v kat. Ž24-30 (203. celkově) v čase 3:11:03 – „Děkuji Honzovi Dušánkovi a celému organizačnímu týmu za skvělý závod! Nemělo to chybu! Rozhodně nejlepší SkyRace v ČR!!“

Martin Lukeš – 26. místo v kat. M41-50 (225. celkově) v čase 3:16:48 – „Parádní, ale náročný závod s 2x „výběhem“ na Ještěd. Oproti loňsku trochu pozměněná trasa, podle mě náročnější, hned na začátku výstup černou sjezdovkou. Organizátoři odvedli skvělou práci!“

Blahopřejeme.

Výsledky: jestedskyrace/vysledky
www.jestedskyrace.cz a na facebooku.

Pokračování článku naleznete zde: www.eleventestteam.cz

Autor: ROMAN KORAVSKÝ | 16. 04. 2017


pondělí 27. března 2017
Zdroj: www.libereckadrbna.cz

Rozhovor s Honzou Dušánkem, pořadatelem Ještědu SkyRace®: Na otvírák skyrunningové sezóny chystáme řadu novinek


Honza Dušánek Ještěd Skyrace organizuje teprve druhým rokem. Organizací a zápalem pro věc se již z prvního ročníku stal jasně doporučený závod pro všechny vyznavače skyrunningu u nás. Zeptali jsme se ho, jaké jsou novinky pro letošní rok.

Letos se Ještěd SkyRace pyšní přídavkem Mistrovství ČR ve SkyRace, a tak není pochyb, že i letos se chystá ostrý start do nové sezóny. Na co se můžou závodníci těšit? Zeptali jsme se hlavního organizátora, Honzy Dušánka.

Ještěd SkyRace je MČR ve SkyRace a tak lze očekávat velké pole favoritů, kdo v rámci eliťáků je již potvrzený?
Ano, bude to otvírák skyrunningové sezóny a MČR ve SkyRace. Přijede vlastně komplet česká špička:

MUŽI: Tomáš Lichý, Pavel Brýdl, Jan Zemaník, Jan Havlíček, Tomáš Bystřický, Tomáš Buryška, Milan Janata, Tomáš Maceček, Zdeněk Kříž, Pavel Štryncl, Jakub Řídel, Jaroslav Štěpán a další
ŽENY: Zuzana Kocumová, Zuzana Krchová, Lada Štalzerová a další… na potvrzení dalších jmen ještě čekáme.

Detaily celé akce - trasa, pravidla, plánek zázemí, doprovodný program a vše důležité najdete na www.jestedskyrace.cz a na facebooku.

Pokračování článku naleznete zde: www.svetbehu.cz

Autor: Vojtěch Gawlas | 16. 02. 2017

pondělí 27. března 2017
Zdroj: www.libereckadrbna.cz

JEŠTĚD SkyRace® 2017


Jen zhruba čtyři desítky volných startovních čísel zbývají pro zájemce, kteří se chtějí zúčastnit Ještěd SkyRace 2017®. Otvírák tuzemské skyrunningové sezony startuje už 15. dubna a s ubývajícím časem přímo úměrně mizí také startovní čísla. Podle pořadatelů se mají závodníci na co těšit.

„Na trati díky silné zimě ještě bude v určitých partiích sníh, takže se závodníci můžou těšit na hodně zajímavý terén po celé délce závodu,“ říká ředitel závodu Jan Dušánek.

V těchto dnech vrcholí nejen přípravy na samotný závod, ale také na doprovodný program. Pytloun Catering připraví masové, vegetariánské i veganské jídlo. Zajímavá odměna čeká také na všechny vytrvalce. Pokud se vám podaří oběhnout celou trasu Ještěd SkyRace® 2017 a ve výsledkovém vysvědčení najdete osmičku na libovolné pozici svého cílového času, dostanete za cílovou čarou svůj nový pár kompresních podkolenek INOV-8. Už teď je jisté, že se na sever Čech sjede kompletní česká špička v čele se jmény jako Tomáš Lichý, Pavel Brýdl, Jan Zemaník. Mezi ženami se na start postaví Zuzana Kocumová, Zuzana Krchová i Lada Štalzerová.
Detaily celé akce - trasa, pravidla, plánek zázemí, doprovodný program a vše důležité najdete na www.jestedskyrace.cz a na facebooku.

Pokračování článku naleznete zde: www.libereckadrbna.cz

Autor: Michael Daněk | 27. 3. 2017


středa 8. března 2017
Zdroj: www.adrex.com

JEŠTĚD SkyRace® 2017


Nebývá zvykem, že nový závod je vyprodán dlouho před startem. Vloni se to Ještěd SkyRace podařilo. Pro letošek je závod vyhlášen jako mistrovství ČR ve SkyRace v kategoriích dopělí, U20 a junioři. Závod je však připraven nejen pro profi běžce, ale i hobíky a nadšence běhu, kteří zatouží poznat to nejlepší z Ještědského hřebene a okolí. Na účastníky čeká technická trať s maximem zajímavých trailových stezek a s nemalým převýšením, která se bude líbit každému milovníkovi hor a běhu. Nebude to ale "jen" běžecká akce! Pro diváky a doprovody chystá pořadatel koncerty známých kapel, DJ's, bary, pořádné jídlo, vyžití pro děti a spoustu dalších překvapení.

Hlavní pořadatel Honza Dušánek nám o závodě řekne více:
Ještěd Skyrace vstupuje do druhého ročníku. Hned první ročník byl velmi úspěšný. Jaké chystáš novinky pro letošní rok?
Zachováme vše dobré, co se vloni povedlo a budeme se snažit vyladit drobné kaňky, které se nepovedly.
Změny budou v určitých sekcích na trati, abychom závod ještě víc zatraktivnili a přidali tam lehce na obtížnosti. Namátkou třeba počáteční „výběh“ po černé sjezdovce na zahřátí, již klasický „Ájin průsmyk“ nebo třeba osvědčená pasáž z WINTER SkyRace 2016, kdy závodníci „vylézali“ poprvé na Ještěd po velkých kamenech od chaty Ještědka. Bylo to, dle ohlasů, možná nejhežčí místo na trati a tak ho zopakujeme!
No a taky bychom se rádi vyhnuli problematickému dvojnému křížení na Ještědu, takže povedeme trasu lehce jinak, aby se nám nemíchali „chrti s hobíkama“. Věřím, že se tentokrát už všichni dostanou do cíle po správné cestě.
Taky v areálu a doprovodném programu uděláme pár změn, aby měla akce ještě větší spád. Plánujeme udělat třeba dřívější vyhlášení výsledků a hraní kapel, jelikož bychom rádi, aby to v areálu pořád žilo a zmenšili se prodlevy v programu, které se nám vloni lehce dělaly.
Taky dispozici areálu malinko pozměníme, aby byl zajímavější jak pro závodníky, tak pro diváky kolem.

Skoro 25 kilometrů dlouhá trasa s 1600 metry převýšením...to nezní úplně jako trasa pro hobíky. Pro koho je závod určen? Jak moc zkušený či nezkušený amatérský běžec má šanci si závod užít a nepadnout vysílením někde na trase?
Troufám si nesouhlasit. Trasa je náročná, ale zase to není nějaká zabíjačka, kde by si pořadatel honil ego, jak umí postavit náročnou trať a počítal, kolik lidí mu zůstane na trase a nedokončí. Pro závodníky na čele je to myslím pestrá rychlá trať, kde se dá opravdu závodit. Čas loňského vítěze Tomáše Lichého, který ji zvládl pod dvě hodiny, hovoří za vše.
Ale trať jsem dělal i s ohledem na hobíky. Tak aby si užili co nejvíc z našeho krásného ještědského hřebene, poznali zajímavé traily, těžší výstupy, technické seběhy a i nějaké ty běhatelnější traverzy. Takže si závod užijí myslím všichni, kdo přijedou. Někdo „jen“ dvě hodiny a někdo si bude trasu vychutnávat hodin víc, no.
A výhoda ještědského hřebene také je, že i když někdo "padne za vlast", tak ho za chvíli sebere nějaký turista a posadí ho na lanovku, která ho přiveze zpět do areálu. Takže bych se toho zas tak moc nebál.
Ale to chci říct. Mám velkou radost, kolik lidí z mého okolí tento můj malý závod inspiroval a kvůli JEŠTĚD SkyRace se začali trochu víc hýbat a objevovat krásy hor a lesů! Stačilo se jen podívat na účast na našich každoměsíčních společných výbězích po trati! To je prostě boží! Jen tak dál kamarádi!

Kdo přijede ze závodnické špičky? Co zahraniční běžci? Plánuje někdo účast?
Bude to otvírák skyrunningové sezóny a MČR ve SkyRace. Takže vlastně přijede komplet česká špička.
MUŽI: Tomáš Lichý, Pavel Brýdl, Jan Zemaník, Jan Havlíček, Tomáš Bystřický, Tomáš Buryška, Milan Janata, Mára Causidis, Tomáš Maceček, Zdeněk Kříž, Tomáš Štverák, David Novák, Pavel Štryncl, Jakub Řídel, Jaroslav Štěpán a další
ŽENY: Zuzana Kocumová, Zuzana Krchová, Lada Štalzerová, Kateřina Matrasová…na potvrzení dalších jmen ještě čekáme.
Ze zahraničí se nám hlásí pár zajímavých polských jmen, tak jsme zvědavi, jak zkusí zamíchat s kvalitním polem našich běžců.
Detaily celé akce - trasa, pravidla, plánek zázemí, doprovodný program a vše důležité najdete na www.jestedskyrace.cz a na facebooku.

Pokračování článku naleznete zde: www.adrex.com

Autor: Petr Říman | 08. 03. 2017
středa 8. března 2017
Zdroj: www.behej.com

Ještěd SkyRace?
Kdo padne za vlast,
může dojet lanovkou...


Nebývá zvykem, že nový závod je vyprodán dlouho před startem. Loni se to podařilo Ještěd SkyRace. Jeho pořadatel, letos 37letý Honza Dušánek nelenil a přidal i zimní závod na Ještěd. Podaří se mu letos úspěch zopakovat? Nachystal řadu novinek a podařilo se mu na start přilákat téměř celou českou špičku. Běží se 15. dubna.

Ještěd Skyrace vstupuje do druhého ročníku. Hned první ročník byl velmi úspěšný. Jaké chystáš novinky pro letošní rok?
„Zachováme vše dobré, co se vloni povedlo, a budeme se snažit vyladit drobné kaňky, které se nepovedly. Změny budou v určitých sekcích na trati, abychom závod ještě víc zatraktivnili a přidali tam lehce na obtížnosti. Namátkou třeba počáteční „výběh“ po černé sjezdovce na zahřátí, již klasický „Ájin průsmyk“ nebo třeba osvědčená pasáž z WINTER SkyRace 2016, kdy závodníci „vylézali“ poprvé na Ještěd po velkých kamenech od chaty Ještědka. Bylo to, dle ohlasů, možná nejhezčí místo na trati, a tak ho zopakujeme! No a taky bychom se rádi vyhnuli problematickému dvojnému křížení na Ještědu, takže povedeme trasu lehce jinak, aby se nám nemíchali „chrti s hobíkama“. Věřím, že se tentokrát už všichni dostanou do cíle po správné cestě.“

Závod se běží také jako MČR juniorů ve skyrunningu. Kolik účastníků by mělo přijet? Jak je vlastně široká juniorská základna tohoto sportu?
„No to by byla spíš otázka na prezidenta CZSA Sama Straku. Ale za sebe myslím, že se základna pěkně rozrůstá. Vidím stále více "mladých pušek“, jak běhají po horách, a je to jenom dobře! A kdo přijede? Určitě ti, kteří to myslí s běháním alespoň trochu vážně. Je to přeci MČR! Ve startovce je již mnoho zajímavých běžců a věřím, že nějaká zajímavá jména ještě přibudou."

Pokračování článku naleznete zde: www.behej.com

Autor: Petr Říman | 08. 03. 2017
úterý 7. března 2017
Zdroj: www.rozhlas.cz

Na dno sil a na vrchol tisícovky:
Běžci budou v dubnu zdolávat Ještěd


Fanoušci běhání budou znovu zdolávat Ještěd. Ne teď v zimě, ale až 15. dubna. Přípravy na druhý ročník akce ovšem pomalu vrcholí. Libereckou dominantu se vydají zdolat vyznavači skyrace.

„Na Ještědu se bude běhat v rámci skyrunningové série. Závod je zhruba 25 kilometrů a 1600 metrů převýšení. Letos to bude druhý ročník, loni se nám to moc povedlo, bylo asi 500 běžců,“ říká za organizátory Jan Dušánek. Letos očekává podobnou účast. Na startu se objeví celá česká špička. A s ní řada amatérských běžců, kteří si prověří své schopnosti. Z toho vyplývá, pro koho je závod určen. „Pro každého, kdo se rád pohybuje v přírodě a má rád běh v těžkém terénu, protože skyrace je o tom, aby to bylo co nejtechničtější i s výzvami.“

Zato asi extrémně těžký závod ano. Dokonale prověří fyzickou připravenost každého z účastníků. „Každý má to specifikum ‚extrémně těžký‘ někde jinde. Pro některé to bude výzva, aby začali běhat a hýbat se, pro ty to bude náročné, pro sportovce to bude rychlý závod.“ Limit je šest hodin.

Je to o nadšení

Myšlenka na uspořádání závodu se zrodila právě v hlavě Jana Dušánka. „Dostal jsem impuls i z České asociace skyrunningu a jako patriot, kdy po Ještědu běhám skoro denně, tak se vymyslel takový závod. Je to o nadšení,“ dodává Dušánek.
Podobných nadšenců je opravdu dost. Jejich řady se rozrůstají. Běhání po horách a kopcích získává na popularitě. Centrum závodu bude na hlavním parkovišti pod Ještědem. „Tam bude vše, co si běžec může přát – catering, zázemí s hudbou a DJem. Cílíme na to, aby přišla celá rodina,“ uzavírá pořadatel.

Autor: Pavel Petr | Pořad: Informace z Libereckého kraje | Stanice: Liberec
Čas vysílání: pondělí-neděle 5:00-18:00


čtvrtek 27. Února 2017

www.libereckadrbna.cz

Na Ještěd se opět sjede česká skyrunningová špička


Otvírák české skyrunningové sezony klepe na dveře. Na dubnový Ještěd SkyRace se sjede kompletní česká špička v čele se jmény jako Tomáš Lichý, Pavel Brýdl, Jan Zemaník. Mezi ženami se na start postaví Zuzana Kocumová, Zuzana Krchová i Lada Štalzerová. Závod startuje už 15. dubna ve skiareálu Ještěd.

Na více než pětadvacetikilometrovou trať s převýšením kolem 1600 metrů vyrazí nejen profi běžci, ale také hobíci, kteří se během baví.
„Trasa bude drobně pozměněna. Přidáme trochu na obtížnosti a atraktivnosti a vynecháme ono zmiňované problematické křížení na Ještědu. Novinky na trati budou vlastně tři,“ shrnul ředitel závodu Jan Dušánek.

Jelikož si v loňském roce někteří závodníci stěžovali na moc lehký začátek, tak se účastníci hned po startu zahřejí během od skokanských můstků černou sjezdovkou nahoru. Naopak v prosincovém Winter SkyRace se osvědčila pasáž, kdy závodníci „vylézali“ poprvé na Ještěd po velkých kamenech od chaty Ještědka. „Bylo to, dle ohlasů, možná nejhežčí místo na trati a tak ho zopakujeme,“ doplnil Dušánek.
Pořadatelé zachovají také dvojitý „výšlap“ na Ještěd. „Letos ale zrušíme problematické křížení na vrcholku tím, že závodníci vylezou na Ještěd pokaždé z jiné strany. Osvedčilo se nám to na prosincovém Winter SkyRace, kde nebyl žádný problém,“ podotkl ředitel závodu.

Ještěd SkyRace letos opět nebude jen o běhu. Pro návštěvníky jsou připraveny koncerty známých kapel, DJ's, bary, pořádné jídlo, vyžití pro děti a spousta dalších překvapení. „Všichni se budou moct těšit na velkokapacitní stan s posezením, kvalitním jídlem nejen pro masožrouty, music stage s kapelami a DJ’s, dětské závody a aktivity v areálu, řadu partnerských stánků se sportovním i nesportovním vybavením, Tygří maskoty a další drobnosti, tak aby se u nás pobavila celá rodina,“ uzavřel Dušánek.

Napsal Michael Daněk | Foto SportFoto Lukáš Budínský


čtvrtek 16. Února 2017

www.svetbehu.cz

Rozhovor s Honzou Dušánkem, pořadatelem Ještědu SkyRace: Na otvírák skyrunningové sezóny chystáme řadu novinek


Honza Dušánek Ještěd Skyrace organizuje teprve druhým rokem. Organizací a zápalem pro věc se již z prvního ročníku stal jasně doporučený závod pro všechny vyznavače skyrunningu u nás. Zeptali jsme se ho, jaké jsou novinky pro letošní rok.
Letos se Ještěd SkyRace pyšní přídavkem Mistrovství ČR ve SkyRace, a tak není pochyb, že i letos se chystá ostrý start do nové sezóny. Na co se můžou závodníci těšit? Zeptali jsme se hlavního organizátora, Honzy Dušánka.


Ještěd SkyRace je MČR ve SkyRace a tak lze očekávat velké pole favoritů, kdo v rámci eliťáků je již potvrzený?
Ano, bude to otvírák skyrunningové sezóny a MČR ve SkyRace. Přijede vlastně komplet česká špička:
MUŽI: Tomáš Lichý, Pavel Brýdl, Jan Zemaník, Jan Havlíček, Tomáš Bystřický, Tomáš Buryška, Milan Janata, Tomáš Maceček, Zdeněk Kříž, Pavel Štryncl, Jakub Řídel, Jaroslav Štěpán a další
ŽENY: Zuzana Kocumová, Zuzana Krchová, Lada Štalzerová a další… na potvrzení dalších jmen ještě čekáme.

Bude trasa závodu nějak pozměněna, například v rámci křížení trasy, které minulý rok dělalo problémy a na obecně jaké novinky se mohou běžci těšit?
Ano, trasa bude drobně pozměněna. Přidáme trochu na obtížnosti a atraktivnosti a vynecháme ono zmiňované problematické křížení na Ještědu. Novinky na trati budou vlastně tři:
- Jelikož si někdo „stěžoval“ na moc lehký začátek, tak se hned po startu zahřejeme a půjdeme od skokanských můstků pěkně černou sjezdovkou nahoruJA pak na závodníky čeká stejně pěkný seběh dolů, kde se napojí na loňskou trať.
- Moc se nám osvědčila pasáž z WINTER SkyRace® 2016, kdy závodníci „vylézali“ poprvé na Ještěd po velkých kamenech od chaty Ještědka. Bylo to, dle ohlasů, možná nejhežčí místo na trati a tak ho zopakujeme!
- Zachováme dvojitý „výšlap“ na Ještěd, ale zrušíme problematické křížení na vrcholku tím, že závodníci vylezou na Ještěd pokaždé z jiné strany. Osvedčilo se nám to na WINTER SkyRace® 2016, kde nebyl žádný problém.


Chystáte v rámci závodu také bonusové vrchařské prémie?
Bonusové vrcholové prémie budou, ale spíše motivační pro každého závodníka, než tvrdě závodní. Chystáme zase nějakou kulišárnu na Ještědu, nebojte.
Tomáš Maceček - druhý na loňském Ještědu SkyRace - foto Lukáš BudínskýOrganizačně se plánují změny, či vše bude podobné minulému roku?
Jelikož se nám vloni závod a vše okolo líbil, tak zachováme to vše dobré, co se povedlo a zbytek bychom chtěli doladit k ještě větší spokojenosti závodníků i doprovodu.
Možná drobnou změnou bude dřívější vyhlášení výsledků a hraní kapel, jelikož bychom rádi, aby to v areálu pořád žilo a zmenšili se prodlevy v programu. Jen zopakuji, že se všichni budou moct těšit na velkokapacitní stan s posezením, kvalitním jídlem nejen pro masožrouty, music stage s kapelami a DJ’s, dětské závody a aktivity v areálu, řadu partnerských stánků se sportovním i nesportovním vybavením, Tygří maskoty a další drobnosti, tak aby se u nás pobavila celá rodina!


Na co se krom samotného závodu mohou běžci a diváci těšit?
Myslím, že jsem to shrnul v předchozí otázce. Bude to prostě kompletní sportovně/kulturní den u nás pod Ještědem! Takže neváhejte dorazit a pořádně si zasportovat nebo fandit!


Díky, Honzo, za rozhovor a těšíme se na Ještěd!

s

úterý 23. Května 2016

rungo.idnes.cz
Boty na Ještědu. Sledovali jsme, co měli na nohou běžci skyrace

Zdroj: www.rungo.idnes.cz


Mlha, déšť, sníh, kameny, prudké tempo a ještě prudší kopce. To byly podmínky, které letos běžcům připravil závod Ještěd Skyrace. My jsme sledovali, co měli jeho účastníci na nohou. V jakých botách se běžel historicky první český Skyrace na Ještědu?

Závod na Ještědu, který otevíral jarní sezónu, byl velkou neznámou. Hlavní pořadatel Honza Dušánek sice už od zimy pořádal výběhy po trase, ale i tak se většina běžců dozvěděla, co přesně je čeká, až v průběhu závodu.

Pokračování zde...

úterý 23. dubna 2016

www.petramuckova.com
Ještěď SkyRace: Hobbíci, pojďte porovnat síly s elitou! Hobby runners, come to compare your effort with elite!

Zdroj:www.petramuckova.com


Velmi dlouho jsem se chystala na návštěvu Liberce za svou rodinou, ale vždy byl nějaký důvod, proč jsem se na tu dalekou cestu nevydala. Díky hlavnímu organizátorovi závodu Honzovi však přišlo další lákadlo a tak jsem spojila příjemné s příjemným a v autě ve složení rodina, běžec, fotograf a fanoušek jsme vyrazili do Severních Čech.

Rodina mě celý pátek večer uklidňuje, že možná v sobotu pršet nebude. Mě ovšem pochmurné počasí nijak nerozhodí, koneckonců mám nové zásoby povedených hadříků od MONTANE, to se to poběží! V sobotu předpověď vychází na 100% a těsně před startem se začíná zatahovat a lehce poprchávat. V 11hod to vypuká. Banda téměř 500 běžců a turistů vyráží na 24,5km dlouhou naučnou stezku přes Ještěd. A začínáme hned stoupáním – tak to mám ráda. Zezačátku mi trvá, než se trochu ustálí dech a než si zvyknu na zátěž. My dálkoplazi se adaptujeme na vytrvalý pohyb trochu déle. Nejsem ale jediná – v prvním stoupání intenzivně vnímám, jak naokolo všichni funí, dýchají a lapají po dechu. Doslova jako stádo splašené zvěře.

Ačkoliv podle profilu trasa vypadala hrozivě vertikálně, ve skutečnosti se mnoho úseků natáhlo do běžeckých pasáží. Jak mě upozornila Zuzka – na téhle trase si nemáš kdy odpočinout, stále se musí makat. Ty běžecké pasáže jsou ale pro mě nejnáročnější a předbíhají mě ti, které jsem „dala“ v prudkém stoupání, popř. techničtějším seběhu. Po prvních kilometrech jsem trochu nesvá, nejsem zvyklá na tak ostré starty. Chvilku dokonce přemýšlím, jestli si neubliknu. Tyhle nežádoucí stavy ale naštěstí brzy přejdou a já se cítím čím dál lépe. Uklidňuji se vědomím, že mi o nic nejde – mohu jen mile překvapit.

Pokračování zde...

úterý 23. dubna 2016

www.vojtechboril.com
2 v 1 - 7 kuřimských kopečků a ještěd-skyrace

Zdroj:www.vojtechboril.com


První pořádné závodní otvíráky sezony na mě čekaly v půlce dubna. A nemohly to být odlišnější závody. 7 Kuřimských kopečků (25,1km/900m+) je malý lokální závod, kam se sjelo 70 nadšenců, zatímco Ještěd Skyrace (24,5/1540m+) byla show, o které se mezi horskými běžci mluvilo několik měsíců… Oba závody byly u mě trochu zastíněny dubnovým nástupem do nové práce a možná i to nakonec pomohlo. Neměl jsem čas studovat tratě, převýšení a startovku. Místo toho jsem se prostě jen těšil na hory, kopce a známé tváře.

Do Kuřimi jsem se týden před Ještědem vydal hlavně s cílem ověřit si formu a odběhnout něco delšího a kopcovatého v tempu. Přece jen z hlediska statistik jsem tušil, že by to letos mohlo být dobré (za první tři měsíce roku téměř 1000km běh a 600km lyže). Na druhou stranu jsem věděl, že z hlediska rychlosti/kvality jsem toho jako vždy moc neodtrénoval a nekonečné laufy v pětkovém tempu mě při trojkové palbě z Ještědu asi nespasí…

25 km a 900 výškových metrů aneb bahnitá krása kolem Kuřimi
Z Kuřimi jsem si nakonec odvezl přesně to, v co jsem doufal. Krásný zážitek umocněný nadšením pořadatelů (50 Kč startovné, občerstvení, skvělé značení i v terénu), sebedůvěru a motivaci na přicházející Ještěd. 25 km vesměs v terénu, bahnu a kopcích kolem Kuřimi uteklo hrozně rychle. Prvních několik km jsem běžel ve skupince s pozdějším vítězem Alešem Palkem a tempo bylo kolem 4/km. Zbytek závodu až do těžkého stoupaní na Babí lom jsem běžel na 3./4. místě ve dvojici s Lukášem Koudelkou, kecali jsme, kopce dávali celkem svižně. Naopak v sebězích se šetřili a chodili krokem na jistotu, protože nás oba čekaly důležitější závody. Fajn zážitek běžet ve dvojici, ve stoupaní na Babí lom se ve mě přece jenom probudila troška soutěživé povahy a Lukášovi jsem utekl. Vrcholové skalky byly parádní. Terénní seběh z Babího lomu opět pomalu na jistotu, až tak pomalu, že mě Lukáš skoro doběhl. Ale poslední 3 km z Podlesí do Kuřimi jsem překvapivě v pohodě doklepal kolem 3:45/km. Nakonec v cíli zjišťuji, že první Aleš byl jen asi 3 minutky přede mnou… Třetí místo ale beru. Super den, příští rok jsem zpět! Pořadatelé si zaslouží obdiv, v dnešní době boomu drahých běžeckých závodů-masovek je takové nadšení a láska ke sportu bez vidiny vydělání na mega startovných radost zažít.

Nakonec tedy 25,1 km / 900m+ za 1:57 / 3. místě z cca 70 startujících.
Ještěd Skyrace: dvakrát na vrchol a palba od startu do konce

O Ještěd Skyrace toho bylo napsáno už hodně, tak jen ve stručnosti. Krásný závod v perunském počasí, luxusní horská trať, která měla snad všechno – prudká stoupání, rychlé přeběhy, technické seběhy, sníh, bláto, šutry, kořeny. Krása. Na tenhle horský otvírák sezóny se do Jizerek sjelo 530 nadšenců včetně téměř kompletní české špičky. Dle organizátora Honzy Dušánka původně odhadovaný čas vítěze 2:30 byl po diskuzích zredukován na 2:15. A o tom, jaká to byla na Ještědu letos palba, a jaká se sešla konkurence, vypovídá už jen to, že se nás nakonec pod 2:15 vešlo 23 závoďáků, a to ještě několik favoritů zabloudilo.

Samotný výkon asi nemůžu hodnotit negativně, určitě to byl z mé strany nejpovedenější český závod v horách. Od startu se mi běželo překvapivě lehce. První kiláky jsme začali celkem rozumně s Vítkem K., občas prohodili pár slov… Od prvního prudkého stoupání, které bylo zároveň vypsáno jako uphill prémie, jsem se v podstatě celý závod pomalu prokousával k Top20. Jediné, co mě může mrzet, jsou ty seběhy, kde to prostě oproti jiným borcům z popředí neumím. Když se podívám na mezičasy, tak je jasné, že seběhy mě asi stojí boje o top10, do které mi chyběly tentokrát jen 4 minuty. Přece jen v čase 2:09 – 2:15 nás tam bylo namačkaných asi 15 borců. Naopak v prudkých stojkách mi to jako vždy chutnalo… Co s těmi seběhy – občas se je snažím speciálně trénovat, ale mám za sebou při závodech už pár pádů i těžký pád na MTB, a asi tam je trochu psychicky blok úplně to narvat dolů. Kdyby měl někdo z vás tip, co s tím, dejte vědět. Každopádně na “druhém” Ještědu jsem byl kolem 20. místa, pevně rozhodnutý, že při tom závěrečném šíleném sprintu dolů do Liberce ztratím co nejméně. Nakonec mě sejmula akorát nejlepší mladá puška (16-19) David Novák, který to z kopce rval fakt hodně pěkně. Já dobíhám za 2:13:48 a nevěřícně koukám na hodinky. Přece jen moje optimistická očekávání byla 2:30. Takže spokojenost a už se těším na léto do větších hor. Před tím ale ještě na květnové MČR na Perunu!

Celkově tedy 24,2 km / 1540m+ / 2:13:48 / 20. místo.
A na závěr ještědská taneční kreace na fotce od Lukáše Budínského, ostatní foto falcon81.rajce.net a digirun.rajce.net. Díky!

A na úplný závěr – včera i dnes jsme konečně měli šanci odpálit bikovou sezónu!


úterý 21. dubna 2016

www.extremnizavody.cz
V premiéře Ještěd SkyRace byli nejrychlejší Lichý a Straková

Zdroj:www.extremnizavody.cz

Velká očekávání vzbuzoval už týdny před startem nový závod Skyrunner® Czech Series 2016 JEŠTĚD SKYRACE. Začátek sezóny sliboval širokou účast české elity, otestování formy po zimní přípravě a velký boj o medailové pozice. Dobrá marketingová práce organizátorů vyústila v beznadějně vyprodanou startovku. Sobotní ráno se tak ve SkiAreálu Ještěd sešlo okolo 500 natěšených běžců a běžkyň, na které čekalo 25 km s převýšením 1500 m. Zrádný profil s nečekaně hodně běhavou první půlkou a nejtěžšími kopci i terénem na konci zavedl všechny 2x na vrchol Ještědu, který však pro velkou mlhu a drobný déšť bohužel trochu tajil svou dominantu v podobě Hubáčkova hotelu a vysílače.

Hned po startu se vyběhlo širokou cestou směrem ke skokanským můstkům, kde už v prvním krátkém prudkém stoupání bylo vidět, že závod o první příčku bude jednoznačná záležitost. Už v prvním kilometru totiž nikdo neakceptoval ostré tempo Tomáše Lichého, pro kterého se závod, jak sám uvedl na své FB fanpage, změnil v dlouhou horskou časovku. Na dalších místech to už však byl tuhý boj o každý metr a za Lichým se hnali Havlíček, Brýdl, Zemaník, Rubič a další. Ještě pár kilometrů před cílem, po druhém zdolání Ještědu, to na čelních pozicích vypadalo následovně: 1. Lichý, 2-3. Havlíček a Brýdl, 4. Zemaník. A tady došlo bohužel k momentu, který je černou kaňkou celého víkendu – organizátoři v místě křížení tras poslali borce na 2-4. pozici špatným směrem… A jak už asi každý ví, všichni se nakonec zpět do centra závodu dostali jinou trasou a museli být z výsledků vyřazeni. Oficiálně na druhém místě cílem proběhnuvší Tomáš Maceček se ve finiši ani neradoval, protože si byl jistý, že závod na medailové příčce nedokončil. O svém druhém místě se dozvěděl až od vítěze, který byl dosud v cílovém prostoru osamocen. Až o pár minut později se z různých stran přiřítili kluci, pro které konec závodu nebyl moc veselý. Třetí příčku následně obsadil Tomáš Hudec.

Závod byl zajímavý také v tom, že se mezi účastníky běželo o vítězství v nových juniorských kategoriích a samozřejmě velké očekávání budila i soutěž o nejrychlejší ženu! Tento souboj byl nakonec asi nejdramatičtější, protože od prvních chvil se velmi blízko u sebe držela trojice Matrasová, Straková a Kocumová. Obrovské zkušenosti a tradičně dobrou formu nakonec zúročila Anna Straková, která doběhla před druhou Zuzanou Kocumovou. Ta podala velice sympatický výkon, přestože, jak prozradila na svém blogu, letos nemá naběháno (bez lyží) téměř žádně kilometry. Třetí Kateřina Matrasová doběhla jen s nepatrnou ztrátou a je velkým příslibem pro další závody.

V soutěží tří týmů (5 nejlepších mužů + 3 nejlepší ženy) zvítězil očekávaně tým Beskydy, přestože ve výsledcích i na vyhlášení nebyly uvedena správná jména vítězů.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY: výsledky
FOTOGALERIE: ještědskyrace/foto-zavod
Úvodní foto: Lukáš Podolák


úterý 20. dubna 2016

Beranyduc
Ještěd SkyRace aneb Vypnout tak jednou berana

Zdroj: www.beranyduc.blogspot.cz

Být beran nemusí být vždycky úplně super. Když si něco umanu, jdu si za tím. Když mi při mých dlouhých závodech dochází síly, doběhnu to v pohodě hlavou. To všechno je fajn a jsem za to rád. Blbý ale je, když si umanu něco vyloženě nerozumného, od čeho mě i okolí zrazuje. To já i tak nevidím neslyším, všem jen řeknu "To bude dobrý" a zase si jdu tvrdohlavě za svým. Prostě beran.
Třeba taková moje doktorka. 14 dní jsem teď ležel doma na neschopence s angínou, zastydlou rýmou a zánětem dutin. Když mě konečně uschopnila, řekla mi: "Doberte antibiotika a pak minimálně 14 dní bez fyzické aktivity. To znamená speciálně pro vás: žádný trénink ani závody!". No, už mě hold dobře zná.
Pilule jsem dobral v pondělí a hned v sobotu ráno hurá na Ještěd SkyRace. Účast jsem přeci slíbil. A 24 kiláčků s +1 550 metry převýšení? To mě přece nemůže rozházet. Doma mě od toho samozřejmě zrazují, že je to po angíně čistý nerozum. Ale já si jedu stále svoje "To bude dobrý" a beran mi stále přikyvuje. "To půjde!".
V rámci vyklusání před závodem si zkusmo vyběhnu kousek první sjezdovky na trase a hned cítím, že to úplně není ono. Nohy se chvějí a hned mi dochází dech. "To bude dobrý" a jdu se zařadit na start.
"No, tak to dobrý nebude..." dojde mi hned po startu, když se sápu znovu do té sjezdovky. Vůbec to nejde. Tělu se nechce jít natož běžet a beran to dnes opravdu nezachrání. Veliké trápení celý závod. Stoupání či rovina, to je jedno, nejde mi to ani to a neustále mě někdo předbíhá. Jen v krásných technických sebězích trochu pookřeju. Konečně se blížím k Ještědu, ale to už mě začínají chytat křeče zezadu do stehen a taky do lýtek. Ještěd podruhé a jako bonus k tomu všemu se přidává i velké nutkání si odskočit co nejrychleji... na velkou...
"Já se z toho snad pose#% !!!".
Poslední seběh ze Skalky. Kromě půlek mám zatnuté i zuby. Křeče do nohou neustávají. Dole v cíli jsem za 7 minut a to je dnes moje bezesporu nejrychlejší pasáž, která ale ještě nekončí. Bez většího zájmu proběhnu cílovou bránu v čase 2:57:30 (hrůza, ale alespoň je to pod 3h) a bez zastavení pokračuju ve stejné rychlosti dál, až dozadu do ToiToiky, kde teprve přijde to pravé Grande Finale! Bylo to na poslední chvíli a samozřejmě u toho nechybí příjemné křeče do stehen. Au.
A co bylo dál? Den po závodě mám zpět horečku, za dva dny se mi udělali v puse bolavé afty a na rtu mi vyrostl parádní velký opar. To mi moje imunita dává najevo, že ze mě má vyloženě radost.
A proč to všechno vlastně píšu? Hlavně pro sebe, abych si to příště v podobném zdravotním stavu přečetl a řekl beranovi prostě "NE. Teď to nepůjde!". A začínám s tím hned teď. Ruším svojí plánovanou účast na sobotní Lázovské stovce. Musím se dát fakt do kupy. Doktorka mi přeci říkala 14 dní klid.
P.S. Jinak závod samotný, prostě paráda. Trasa, organizace, afterparty. Super. Pár chybiček se sice našlo v závodě samotném (místy nedostatečné značení pro neznalé, padající čísla atd.), ale byl to první ročník a skvělý organizátor Honza Dušánek to příště vychytá k naprosté dokonalosti. O tom nemám pochyb. Díky Honzo bylo to skvělý! Příští rok a v lepší kondici se těším na repete. Čau.


úterý 19. dubna 2016

www.eleventestteam.cz
JEŠTĚD SKYRACE, LIBEREC – 16.04.2016

Zdroj: www.eleventestteam.cz

V sobotu 16.4. se na Ještědu konal dlouho očekávaný otvírák skyrunningové sezóny. Kromě úžasné trati, sponzorů a perfektního cateringu, se organizátorům podařilo přilákat i skyrunningovou elitu. Novinkový závod pro hardcore běžce na Ještědském hřebenu odstartoval hodinu před polednem. Pořadatelé slibovali pravý SkyRace, což bezezbytku splnili. Co na závodníky čekalo? Parametry trati naznačily, že závod nálepku SkyRace rozhodně nezískal zadarmo. 24,5 km dlouhá trasa s více než 1500 metry převýšení vedená po Ještědském hřebenu prověřila i českou špičku. Celkem pět pořádných stoupání, z toho dvě přímo na samotný Ještěd. I samotný povrch nebyl vůbec jednoduchý – od kamenného výstupu pod Ještědem, přes těžké trialové pasáže a sjezdovky až po asfaltové cesty. Počasí bylo dlouhou dobu nejisté, ale nakonec závodníkům příliš nepřálo – teplota pod 10°C a vytrvalý déšť. V konkurenci 470 závodníků, včetně naší skyrunningové špičky se neztratili ani borci Eleven Run Teamu.

David Pecina – 18. místo v kat. M24-45 (24. celkově) v čase 2:14:09
Zbyšek Lhota – 19. místo v kat. M24-45 (25. celkově) v čase 2:14:56
Martin Lukeš – 11. místo v kat. M46-99 (185. celkově) v čase 3:00:51
Roman Koravský – 1. místo v kat. M46-99 (47. celkově) v čase 2:25:23
Gratulujeme.
Výsledky: www.jestedskyrace.cz/vysledky
Fotogalerie: www.zonerama.com


pondělí 18. dubna 2016

skyrunning.cz
Ještěd SkyRace - nejen-skyrunning

Zdroj:skyrunning.cz
Dlouho jsme čekali na první skyrunning závod sezony 2016 a dlouho jsme byli napínáni Honzou Dušánkem jaká ta akce bude, když nám po částech porcoval přísun nových a nových informací o závodě. Už během zimy, na sněhu a v ne zrovna optimálních podmínkách pro běh se uskutečnilo několik tréninkových výběhů po trati závodu, které představovaly trasu komukoli, kdo projevil zájem. Nadšení, energie z Honzy během příprav závodu jen stříkala a všichni jsme se těšili na sobotu 16.4. do Liberce. Nejen, že závod byl velmi brzy vyprodaný a konečné číslo přihlášených se zastavilo na 537, ale do závodu se přihlásila i nebývale silná česká konkurence jak v mužích, tak i ženách. Na startu jsme mohli vidět plejádu členů Czech Skyrunning Team, řadu mladých z kategorie Junior a U23, kteří se zde snažili ukázat, že patří do nominace na MS v Itálii i další výborné běžce a běžkyně, kteří v repre výběru nejsou, ale jsou schopni podat výborné výkony. Zkrátka bylo se na co těšit. Po původně slibné předpovědi se sluncem se duben ukázal jako pravý April a Ještěd vytvořil domácí prostředí pro beskydské závodníky chladem, deštěm a mlhou. Pravda, závodníkům toto počasí povětšinou nevadilo, mnozí ho dokonce vítali, ale pro diváky, pořadatele, doprovod by určitě alespoň sucho a trochu slunce bylo fajn. To chladné a sychravé počasí určitě poznamenalo i menší množství diváků na trati a v cíli. Jednoduše řečeno, Češi nejsou Baskové a Ještěd není Zegama. Ale třeba i to bude příští rok zase o kus lepší. Zázemí (jakési „městečko“) vybudované pořadateli na horním patře centrálního parkoviště s podiem pro hudební vystoupení i vyhlášení vítězů závodů, stánky s občerstvením i partnerů poskytlo všem asi skoro vše, co je potřeba. I v dešti se do velkého stanu prakticky všichni vešli a mohli se převléknout, najíst, napít v suchu. Snad jen možnost se po závodě a hlavně v těch blátivějších podmínkách alespoň opláchnout i třeba jen ve studené vodě by se hodila. Nevím, jak náročná by ta možnost přitažení vody a pár koryt byla. To musí vyhodnotit pořadatel pro další ročníky. Určitě zcela unikátní na české poměry byla forma pozávodního občerstvení zajištěného odborníkem na catering a ředitelem závodu Honzou Dušánkem. Výběr z několika masových, vegetariánských a veganských jídel, s pivem nebo kofolou se asi hned tak nenajde. Na doplnění energie nebo vyrovnání pitného režimu zde pak byly stánky svijanského pivovaru a firmy Stassini.

Ale zpět k vlastnímu závodu. Konkurence byla tvrdá a bylo to znát hned od počátku v nasazení. Skutečný fenomén závodu Tomáš Lichý již do prvního stoupání ve sjezdovce šel s viditelným náskokem před hlavním polem a v podstatě udělal z mužského závodu „one man show“. Po startu jsem si vyšel na silnici pod Ještěd, která se ve výstupu dvakrát křižovala a mohl jsem tam tak vidět čelo závodu dvakrát. Již při prvním průchodu zde měl Tomáš více než dvě minuty náskok na dvojici Pavel Brýdl a Honza Havlíček, kteří se zase utrhli pronásledujícímu Honzovi Zemaníkovi. Dobře zde vypadal i Tomáš Maceček a s nevelkou ztrátou se zde pohyboval i Tomáš Bystřický. Dalšímu favoritovi z Czech Skyrunning Team Vítkovi Otevřelovi závod vůbec nevyšel. Po skoro týdenních střevních problémech nenašel v sobě dost energie a závod v podstatě na své poměry „jen“ dokončil.

celý článek a více fotografií ...

pondělí 18. dubna 2016

Pearl iZUMi Czech v akci. Jak Macek, Olda a Andy bojovali na Ještědu.
Ještěd SkyRace - parádní skyrunning

Zdroj:pearlizumiczech.wix.com


Macek
Druhé místo mi spadlo do klína samo. Já do cíle dobíhal šťastný a spokojený s pátým místem a až od vítězného Licháče se mimo řečí dozvěděl, že kromě něj ještě v cíli nikdo není. Co?! Vytřeštil jsem oči. A pak uviděl postupně Honzu Havlíčka, Pavla Brýdla a Honzu Zemaníka se směskou naštvání, bezmoci a zklamání na obličeji dobíhat z různých stran k cíli. Za kluky mě to mrzelo, protože to nebyla jejich chyba a tak slibuji, že až příště budu zase na bedně a dostanu obrovské šampáňo, bude stříkat proudem. Teď by to nebylo fér a i já z toho měl smíšené pocity. První polovinu jsem běžel kolem 9. místa a nebyla to žádná hitparáda, do hry mě dostaly až technické a kamenité seběhy, kde to lítalo samo a ostatní neměli koule se mě držet. Parádní závod, nové prostředí, super lidi a parta z Beskyd, organizátoři se srdcem.

Olda
Na dubnový otvírák sezóny jsem se moc těšil. Nějaký šrumec kolem, který vyvolala skvělá propagace závodu, šla mimo mě. To ale neznamená, že jsem nechtěl ukázat, jak jsem se posunul. Takže v pátek dávám brzy po obědě pápá továrně a razíme do Liberce. Na nějaké rozběhnutí není v pátek čas. To mi nevadí, protože si celý týden šetřím lehce rozsekané stehno. V sobotu vypadá počasí tak nějak perunovsky, ale to mi vůbec nevadí.
Po registraci potkávám plno známých. Všichni jsou nažhavení, nabušení a chtějí ukázat, že se přes zimu nenudili doma u televize. Celkem si připadám jako na nějakém beskydském závodě, ale kupodivu je tady hodně neznámých a celkem vysekaných běžců.
Začátek závodu proběhl relativně v pohodě, Licháč si jede svůj jamming song a mi tak nějak vytváříme skupinku, která se blíží k první sjezdovce. Sjezdovku vyběhneme dost svižně a po seběhu si v duchu začínám říkat, jestli jsem to nepřepálil. Když se ale podívám dopředu a vidím se vzdalovat dost závodníků, tak nemám na vybranou. Druhý kopec přichází velice brzy a tady si musím zvolnit a dát se do kupy. V druhém seběhu se srovnávám a blížím se ke skupince cca na 15. – 20. místě. Tady chci být a tady chci bojovat. Stanovil jsem si cíl do 20. místa a při top konstelaci do 10. místa. Ve třetím kopci, směrem na Ještěd se skupinka naděluje a já jsem někde mezi. Přede mnou beskydský nomád a zamnou dva repre dresy. Mým druhým cílem bylo porazit aspoň jednoho reproše. Jsem někde kolem 18. místa, za mnou jammuje Aleš Palko s nějakým mlaďochem. První Ještěd vybíhám relativně v pohodě a seběh posílám rychleji než je u mě normální. Snažil jsem se na sebězích přes zimu zapracovat, protože v tak rychlém závodě to ani jinak nejde. Při druhém výběhu na Ještěd už nejsem moc „fresh“ a nejsem schopný dotáhnout kluky přede mnou. Dva kluci jdou přede mně a já se modlím, ať už jsem na vrcholu. Naštěstí jsem si nakonec vzal dva gely od Xenofitu a ten druhý se mi těsně pod Ještědem opravdu hodí. Na vrcholu jsem někde kolem 17. místa a Aleš stále zamnou. Čeká mě už jen seběh, kde se nechci nechat předběhnout. Sbíhám kamenitou pasáž a dostávám se na cestu. Vidím před sebou dva borce a mám jasný cíl a to předběhnout je. Celkem rychle je dobíhám a běžím do cíle, co to dá. Dobíhám dalšího borce a běžím s ním k závěrečném sešupu po sjezdovce. Tady mám obavy, že mě může někdo předběhnout, protože se v tomhle terénu necítím úplně komfortně. Nakonec mě ke konci sjezdovky předbíhá jeden závodník, který si to dává asi jak když kopnete do tenisáku z kopce. Já už nikoho dalšího nepustím. Dobíhám do cíle v tempu šrot a mám to! V cíli se pár minut dostávám do provozuschopného stavu. Dle výsledků jsem příjemně překvapený. Doběhl jsem 14. s vědomím, že jsem bojoval o TOP10. Výsledky se po diskvalifikaci dvou kluků upravily a já se posunul na 12. místo, ale to není vůbec důležité. Já jsem spokojený s tím, co jsem tam nechal a namotivovaný do dalších tréninků. Od doby, co jsem opustil jesenické hvozdy uplynulo 6 týdnů a já se cítil ne moc dobře do kopců. Naopak jsem ale zapracoval na rychlosti, která mi pomohla z kopce a po rovinách.

celý článek...

www.libereckadrbna.cz 24. 02. 2016
Skyrunningová sezona odstartuje na Ještědu. Takový závod tu ještě nebyl, říkají pořadatelé

Zdroj:liberecká drbna

Něco podobného v Liberci ještě nebylo. Bezmála pětadvacet kilometrů náročným terénem v okolí Ještědu s převýšením 1550 metrů. To je ve zkratce běžecký závod Ještěd SkyRace, který je naplánován na 16. dubna. Na startu by neměla chybět špička českého skyrunningu v čele s Janem Zemaníkem nebo třeba Tomášem Lichým.

celý článek...

www.trailrun.cz 28. 02. 2016
Jedete na JEŠTĚD SkyRace® 2016? Severní vítr bude krutý!

Zdroj: www.trailrun.cz

Tenhle závod na brdku za Libercem vypadá hodně zajímavě. Zeptal jsem se proto šéfa organizačního tým Honzy Dušánka na pár informací. celý článek...

skyrunning.cz 02. 26. 2016
KDO JSOU FAVORITÉ JEŠTĚD SKYRACE®

Zdroj: www.skyrunning.cz
Autor: Sam Straka


Více než dva měsíce před startem závodu byl limit 500 čísel vyprodán. Nyní jsou ve startovce rezervy jen v přidání majitelů VIP voucherů nebo náhradníků za ty, kdo nezaplatili. Tedy moc se toho již ais nezmění. Pojďme se podívat, jak to vypadá s favority tohoto závodu, který z hlediska účasti absolutní české špičky je nabitý snad víc, než jsem já i pořadatel čekali. Začněme mužskými a bez ohledu na předpokládaný výsledek podle abecedy.


Jaroslav Balatka – Jarda sice ještě nic vysloveně SKY neběžel, ale přesto bych ho tipoval jako největšího favorita z týmu „Liberečáků“. Jsem zvědavý na to, koho z čistých skyrunnerů prožene.

Jan Bartas – Specialista spíše na delší tratě, který loni dokázal
Použito s laskavým svolením iancorless.com vybojovat několik krásných výsledků především na zahraničních závodech. Za vrchol by se dalo asi považovat výborné 19. místo na ME v Ultra Sky na ITT. Po hecování a sázce s Honzou Dušánkem na něj bude upřena jistě velká pozornost. Bude mít útratu v baru grátis, nebo bude celý rok dělat zdarma promo závodu na Ještědu ?

Pavel Brýdl – Běžec s dlouholetými zkušenostmi ze skyrunningu, s řadou výborných výsledků doma i venku. V roce 2014 i 2015 byl druhý na MČR v SkyMarathon®. Umí podávat vyrovnané výkony a umí se pohybovat i v těžším terénu.

Tomáš Bystřický – Loni po boji čtvrtý na MČR na Perunu. Ochutnal také účast v týmu na ME 2015 na Zegama-Aizkorri a odběhl i Vertical v Chamonix. V závěru sezony ho limitovalo zranění, ale zdá se, že je zpět a bude zajímavé, v jaké formě. Tomáš Lichý – Bezesporu skyrunning objev roku 2015. Na svémSAM_9925_small prvním skyrunning závodě MČR na Perunu zcela jasně dominoval a s náskokem a v rekordu zvítězil. Na nultém neoficiálním MS Juniorů vybojoval tři stříbrné medaile. V závěru sezony ve finále SWS v Limone skvěle bodoval výbornými výsledky jak ve Vertical Kilometer®, tak i v SkyRace®. Při svém mládí má na to, dostat se minimálně do širší světové špičky.

Tomáš Maceček – Tomáš loni získal výborné třetí místo na MČR na Perunu za Tomášem Lichým a Pavlem Brýdlem. I jeho pobyt ve Slovinsku a možnost trénovat v horách se určitě projeví na jeho výkonu v letošním roce. Tomáš se dostal do repre týmu pro MS ve Španělsku a jeho výkon na Ještědu bude určitě zajímavý i z hlediska odhadu jeho šancí na dobrý výsledek v Barruera.

Jan Mrázek – Honza byl členem repre týmu v roce 2014 a v tomto roce také získal třetí místo na MČR na Perunu. Je schopný zaběhnout výborný výsledek a vzhledem k jeho orienťáckému základu mu určitě nebudou dělat problémy techničtější pasáže na Ještědu. Jsem zvědavý, co zde předvede.

Vít Otevřel – Pokud píši o Tomáši Lichém, jako objevu roku 2015, o Vítkovi bych mohl říci, že je skokanem roku 2015. Jeho ohromné zlepšení a schopnost běhat na vysoké úrovni všechny discipliny skyrunningu je potřeba skutečně ocenit. Z Vítka se stal jasný a pevný člen repre, který je schopný bodovat takřka v každém závodě. Jako jediný z Česka dokázal v roce 2015 v SWS bodovat v disciplinách VK, Sky i Ultra Sky. Myslím, že Vítek je jasným příkladem toho, jaký vliv na výkonnost a výsledky má častější účast na závodech ve vysokých horách a ve velké konkurenci.

Aleš Palko – Aleš také v roce 2015 zkoušel běhat všechny discipliny a i přesto, že možná více inklinoval ke kratším tratím Sky, nejlepšího výsledku dosáhl na ME na ITT, kde byl z našich chlapů druhý nejlepší. Stal se také celkovým vítězem Skyrunner® Czech Series 2015. Pro rok 2016 se sice dobrovolně vzdal účasti v repre týmu a podle jeho slov odešel na zasloužený běžecký důchod, ale moc tomu důchodu v jeho případě nevěřím.

Daniel Rubič – Dan loni po velmi tvrdém boji až na cílovou čáru s Tomášem Bystřickým skončil na MČR pátý. Jeho aktivní účast na loňském Limone překazilo zranění, ale pro letošek má v kalendáři slušnou sbírku závodů v horách v Alpách a Pyrenejích a zdá se, že se do toho opřel. Pokud se potvrdí má idea o významu takových závodů a srovnání pro růst výkonnosti (viz Vítek Otevřel), máme se možná do budoucna u Dana na co těšit.

Jan Zemaník – Honza patří do repre týmu již od jeho počátků v roce 2013 a svou výkonností prokazuje oprávněnost této příslušnosti. Zpočátku inklinoval k delším tratím, ale již od loňského roku z důvodu snahy o zrychlení a tedy následně i větší konkurenceschopnosti i na těch delších distancích, volil spíše závody kategorie Sky. Zde také dosáhl nejlepšího výsledku na ME v Zegama-Aizkorri, kde by lnejlepší z našich chlapů. Na prvním MČR na Perunu v 2014 se stal jasným mistrem a bude velmi zajímavé sledovat především jeho boj s Tomášem Lichým, který zde v roce 2015 překonal Honzův čas.

Také v ženském poli to je natřískané jmény, která jsme již mohli vidět ve výsledcích sky závodů a které mají za sebou slušné nebo často i výborné výsledky.

Hana Holoubková – Hanka dokázala loni vybojovat třetí míst ona MČR na Perunu před Lůcou Luštincovou. Určitě by jí prospělo, vyjet někdy ven a zkusit si i závod s větší obtížností a konkurencí.

Zuzana Kocumová – Bývalá výborná běžkyně na lyžích, která se zdá stále v dobré formě. Určitě lídr týmu „Liberečáků“ v ženách.

Denisa Krejčiříková – Denisa byla s repre na MS v Chamonix, kde slušně odběhla SkyMarathon®. Také u ní následovalo omezení zraněním a dlouhodobé léčení. Podobně jako u jiných by Denise určitě k růstu výkonnosti pomohly závody ve vyšších horách. Pokud bude na Ještěd zdravá, může být dost vysoko. Loni vybojovala druhé místo na MČR v Ultra Sky na L4L za suverénní Míšou Mertovou.

Zuzana Krchová – Zuzka je podle mě jednou z favoritek na bednu. Loni vybojoval druhé místo na MČR na Perunu, zvítězila na Nezmarovi a výron kotníku snad jen kolem 3km před cílem ME na Zegama-Aizkorri ji připravil o výborný výsledek na hranici kolem 15. místa. Také u ní se budu opakovat s tím, že by bylo pozitivní, kdyby mohla absolvovat víc závodů venku.

Andrea Krstevová – Andy je pro mě černým koněm, který může překvapit. Pokud jsem u jiných lamentoval nad jejich nízkou účastí na závodech v horách venku, u Andy vidím tendenci toho zkusit co čas a kapsa dovolí. A to je fakt dobře. Tudy vede cesta.

Kateřina Matrasová – Katka je další mSAM_9721_smallou favoritkou na čelní umístění. To, co provedla se zbytkem ženského pole ale i s chlapy loni na Krkonošském SkyMarathon® bylo úžasné. Její celkové páté místo v celkovém hodnocení považuji za naprosto skvělý výsledek, který ukázal, že Katka na to má. Také ona, podobně jako třeba Honza Mrázek, těží ze svého orienťáckého základu. Umění běžet i v těžkém terénu a těžkých sebězích naplno je to, co pomáhá vyhrávat.

Michaela Mertová – V bloku hlavních favoritek na bednu nemůže chybět Míša Mertová. Loni měla horší začátek sezony, ale následně letěla nahoru a výsledky tomu odpovídaly. Šesté místo na ME na ITT, vítězství v rekordu na MČR v Ultra Sky na L4L a vše skvěle vygradovalo v Limone na finále SWS, kde v závěru mocně stahovala Megan Kimmel (ta měla před závodem zcela ve svých rukou celkové vítězství v serii) a finišovala jen sekundu za ní na výborném sedmém místě. Míša patří k těm pár skyrunnerům, kteří do hor na závody vyráželi ještě před založením Czech Skyrunning Association a kromě jiných úspěchů jí patří také traťový rekord závodu Lodrino-Lavertazzo.

Anna Straková – Představovat Anku je pro ty, kdo i jen okrajem zavadili o běh je asi zbytečné. Dlouhodobě nejúspěšnější mezi českými běžkyněmi i běžci v horách, velmi dobře známá i na světové úrovni. Třikrát mistryně světa a dvojnásobná mistryně Evropy v běhu do vrchu, pětinásobná vítězka závodu Climbathon a držitelka rekordu tratě, čtyřnásobná vítězka závodu Sierre-Zinal a držitelka rekordu tratě z roku 2008. Při všech svých čtyřech vítězstvích se dostala pod tři hodiny, což ve více než 40 leté historii dokázalo jen pět žen a ty ostatní pouze jednou. Z poslední doby lze zmínit vítězství na MČR 2014 v Ultra Sky, na MČR 2015 v Sky, třetí místo na ME v Ultra Sky na ITT. Na všech závodech SWS, kterých se zúčastnila doběhla na bodovaných místech a získala 13. místo v celkovém hodnocení SWS Sky 2015 a 10. místo v celkovém hodnocení SWS Ultra Sky 2015. Její schopnost i se zraněním nebo bolestí podat maximální výkon a vybojovat výsledek je obdivuhodná. Rozhodně však není obecně možné ji doporučit.

Veronika Tuhovčáková – Veronika získala loni třetí místo na MČR v Ultra Sky na L4L a podle toho, jak ji sleduji se přes zimu tvrdě opřela do tréninku. Jsem moc zvědavý, v jaké formě se ukáže na Ještědu.

Zuzana Urbancová – Zuzka je podobně jako Honza Bartas spíše specialistkou na delší tratě. To nakonec ukázala nejen svým bodovaným umístěním v Tromso ale především v prosinci svým suverénním vítězstvím na P100. Přesto však může i na této krátké, ale těžké trati překvapit. Ne nadarmo ji trénuje Honza Havlíček, opora a spolehlivý člen repre již od počátku našeho členství v ISF.

Lada Zrzavecká – Lada je členkou repre také pro Ultra Sky. Ve finále SWS na Ultra Pirineu doběhla výborně v bodované patnáctce a i por letošní rok má v plánu několik závodů SWS a ve vyšších horách. Uvidíme, jestli Ještěd nebude pro ladu přeci jen moc krátký.

Nesmíme zapomenout také na fakt, že Ještěd SkyRace je i prvním závodem nově vyhlášené ATEX Skyrunner® Czech Series JUNIOR a U23 (pravděpodobně vůbec první oficiální serie pro mladé kategorie na světě). I tady se budou odehrávat zajímavé boje a to také proto, že tyto jarní závody rozhodnou o tom, kdo všechno bude moci jet na první oficiální World Youth Skyrunning Championships do Itálie. Kategorii Junior (16-19 let) je přihlášeno 14 závodníků a závodnic, v kategorii U23 pak 32. Koho tedy zde můžeme vidět.

Martin Bořil – Zatím běžec s otazníkem. Lyžař, který může ukázat, že má i na skyrunning.

Jan Holoubek – 22. loni na Perunu a účastník nultého MS v 2015

Adam Chloupek – Adam zaběhl výborně loni v Krkonoších a je velkým adeptem na bednu i na Ještědu.

Jiří Křeček – Nová tvář v skyrunningu mladých, kluk, který posbíral úspěchy v bězích do vrchu a uvidíme, jak mu to půjde i z kopce a na výrazně techničtějších tratích, než jaké jsou zvykem v bězích do vrchu.

Tomáš Křivohlávek – Tomáš byl rovněž ve výběru na nulté MS a určitě se bude chtít dostat do nominace i letos.

Ondřej Kukla – Ondra se loni umístil na pěkném 15. místě na MČR na Perunu a slušně zaběhl například i na SkyRace v Limone. I on by měl být v popředí výsledků své kategorie.

Ondřej Nezval – Ondra loni Perun nedokončil. Že má potenciál a možná víc zatím na kratší distance zde však ukázal, když na mezičase v Řece byl jen 30 sekund za Ankou.

David Novák – David je v Česku nejlepším juniorem v skialpinismu a svou vytrvalost a kondici přenáší i do skyrunningu. Loni v Itálii bral tři bronzové medaile a i letos by měl patřit k nadějím našeho týmu mladých.

Tomáš Štverák – Tomáš si jde za tím, co ho baví, tedy Ultra a je otázkou, zda to je dobře nebo špatně. Určitě by mu kratší tratě pomohly s rychlostí, otázkou je, jestli mu to stojí za to. Každopádně Tomáš se v horách umí pohybovat dost rychle na to, aby i při své ultra specializaci prohnal ve své kategorii řadu jiných.

Matěj Urbaczka – Matěj má za sebou také zkušenost z loňska z Itálie. V Česku zatím velký výsledek neudělal. Podmínky pro trénink má, chuť se dostat do týmu pro letošní Itálii také, takže jsem zvědavý, jak se mu přes zimu podařilo naběhat.

Markéta Lubinová – Po zveřejnění informací k MS mladých v Itálii a možnosti se dostat do týmu, Markéta projevila mimořádný zájem a je ve startovce nejen na Ještědu, ale i na Perunu. S repre má již zkušensot z lyží, kde je členkou juniorské reprezentace. Pokud zvládne běh v těžším terénu a nebude se z lyží bát seběhů, může nám snad z ní vyrůst nová ženská naděje.

Lucie Luštincová – Lůca patří k české skialpové špičce, leze a dobře běhá. Má všechny předpoklady být dobrá i v skyrunningu. Snad se jí letos povede vyjet na víc závodů ven. Snad bude mít šanci získat další zkušenosti. Loni byla v Itálii třetí z těch, kdo získali medaile a stejně jako David Novák přivezla tři bronzy. I letos s ní pro Itálii počítám. Zkusíte si v komentářích tipnout pořadí na bedně v mužích, ženách i kategoriích mladých ? Pro úplnost zde je link na startovku. Chybí mi ve výčtu jmen výše někdo, koho byste tipovali do popředí výsledků?

ROZHOVOR: Některé pasáže SkyRace na Ještědu překvapí i místní

Michaela Kalátová

Na 16. dubna se chystá premiéra běžeckého závodu série SkyRace na Ještědu. Na trati dlouhé 24,5 kilometru s pozitivním převýšením 1 550 metrů by se měla představit celá řada elitních běžců. Momentálně se vedou vášnivé debaty o tom, v jakém čase je reálné trasu vedoucí po Ještědském hřebeni zdolat. Ředitel závodu Jan Dušánek odhaluje více.

Jak vznikla myšlenka uspořádat novou skyrunningovou akci právě na Ještědu?

„Těch impulzů bylo hned několik. Sam Straka jako zástupce České skyrunningové asociace mě loni na jaře oslovil s dotazem, jestli bych neměl chuť udělat běžecký závod série SkyRace na Ještědu. U nás na severu se nic podobného dosud nekonalo, a to je škoda. Já sám jsem stejný nápad nosil v hlavě už několik let a tohle byla poslední pomyslná kapka.“

Kdo je autorem trasy a jak vznikal její profil?

„Trasu jsem tvořil já s pomocí běžeckých parťáků, se kterými pobíháme po Ještědském hřebenu. Snažili jsme se vybrat ty nejlepší traily a místa tak, aby si závodníci užili to nejlepší, co může Ještědský hřeben nabídnout. Věřím, že co do atraktivity, tak náročnosti jde o velmi zajímavou trať a dokonce ani Liberečáci některé pasáže nebudou znát.“

Kde se podle tebe bude závod rozhodovat?

„Určitě v těch nejprudších výstupech a sebězích. Je jich tam hned několik, ale vyberu namátkou poslední výstup po kamenech přímo k vysílači a následný prudký seběh od horní stanice Skalka až do cíle. Tam se myslím, po předchozí únavě, opravdu oddělí zrno od plevele.“ (smích)

Na jaká známá jména se můžeme těšit ve startovní listině?

„Startovní listina bude plná toho nejlepšího, co může český skyrunning nabídnout. Nerad bych na někoho zapomněl, ale za muže přijali pozvání třeba Honza Zemaník, Tomáš Lichý, Pavel Brýdl, Tomáš Bystřický, Honza Bartas nebo Pavel Štryncl. Také ženská startovka je plná zvučných jmen. Chybět by neměla Anka Straková, Míša Mertová, Kačka Matrasová nebo Zuzka Krchová. Snad jim všem bude přát zdraví a na startu se opravdu sejdou.“

Jaký je v hlavách organizátorů předpokládaný čas vítěze?

„Jelikož je to první ročník, tak se o tom zatím vedou vášnivé diskuze. Já sám jsem tipoval čas vítěze někde na hraně 2:30, ale bude to asi rychlejší. Necháme se překvapit, ale pokud si to mezi sebou chlapci opravdu tvrdě rozdají, tak není nereálný čas někde kolem 2:10 až 2:15.“

Co říkáš na to, že Jan Bartas suverénně prohlásil, že celou trať zdolá za 2:30?

„S Honzou se už nějakou dobu známe, a tak jsem od něho nějaký podobný hec čekal. A to je dobře, protože jen pořádným namotivováním ze sebe člověk dostane to nejlepší. Z části i na konto našeho vzájemného špičkování vznikla "soutěž“ SKY ULTIMATE CHALLENGE, kde proti sobě budou bojovat jednotlivé kraje (Liberec vs Praha vs Beskydy) a ukáže se, kdo bude moci alepoň po dobu jednoho roku držet pomyslnou nadvládu nad českým skyrunningovým nebem.".
.
Vyhraje tedy Honza vaši sázku?

„Při vší úctě k jeho běžeckým schopnostem a s přihlédnutím k jeho specializaci na ultra tratě, si myslím, že to pod 2:30 nebude. Ostatně jsem proti němu vsadil celou jeho pozávodní útratu na baru. A jak znám Honzu, tak nebude malá. (smích) Ale určitě mu budu přát, ať ze sebe dostane maximum a zkusí to.“

Jaké máte se závodem plány do budoucna?

„Plány máme smělé. Určitě není tato akce dělaná jako jednorázovka a rádi bychom se pro další roky pravidelně usadili v termínovce Skyrunningové série. A že to myslíme s organizováním závodů u nás pod Ještědem vážně, potvrzuje i fakt, že paralelně s JEŠTĚD SkyRace®2016 vzniká další závod s názvem JEŠTĚD SkySpeed 2016, který chceme veřejnosti představit 1. března.“

14 | 4 | 2018
COMPRESSPORT JEŠTĚD SkyRace ®
COMPRESSPORT JEŠTĚD Trail

Registruj se!